Korona Kurskiego

Władka pamiętam jeszcze ze szkoły podstawowej. Podobnie Kazika. Kiedy go poznałem już był Wielki. Taki mu nadali nick mimo że internetu jeszcze nie było. Obaj byli ostatnimi z rodu Piastów ale się dobrze przysłużyli. I to bez Konstytucji i Krajowej Rady Sądowniczej. O ile mnie dobrze nauczano.

No i rozpętało się piekło polskie związane z emisją serialu pt. Korona Królów.  Wieści od dawna rozpuszczane głosiły, że to chłam, badziewie, beznadzieja mająca niewiele wspólnego z ówczesnymi, średniowiecznymi czasami. Straszono zupełnie niepotrzebnie, albowiem od dwóch lat mamy w Polsce powtórkę z rozrywki to jest ze średniowiecza – jak głoszą święci i nobliwi opozycjoniści z sekty na Czerskiej. I jakoś żyjemy. Niemniej dzięki temu serialowi niektórzy mogą trochę przypomnieć i porównać co to znaczy prawdziwe średniowiecze. Trochę, bo jak znawcy się wypowiadają serial pomija i omija ciemne strony ówczesnego średniowiecza.

Mnie te zarzuty i krytyki trochę śmieszą i wydają się zbędne. A już porównywanie Korony Królów do innych seriali kręconych na Zachodzie czy też na południowym wschodzie mija się z celem. Nie ten budżet, nie te zamiary. Zresztą, przyjrzyjmy się niektórym zarzutom.

W serialu Korona Królów jest zbyt czysto.

No i co z tego? A jak ma być? Ludzie (aktorzy) mają się tarzać w … błocie? Może nie powinni się myć przez miesiąc przed zdjęciami? Wtedy będzie realistycznie? A tak przy okazji, to jak Państwo uważają, czy Władek … Łokietek przed śmiercią miał wszystkie naturalne zęby? Albo choćby sztuczne? No przeca, że nie miał. To co, należało aktorom powybijać trochę zębów, żeby było zgodnie z epoką?

Najpierw Litwini mówią po litewsku a później już po polsku. Nawet między sobą.

A jak SS-sturmbanführer Brunner rozmawiał z Klossem po polsku to komuś przeszkadzało?

Aktorka – żona Kazika – ma słabą dykcję i sepleni.

A skąd wiadomo, jak mówili ówcześni Litwini w obcym języku czyli po polsku? Może też mieli taką dziwną wymowę – bo na pewno potrafili choćby nieudolnie mówić po polsku. Czy my po angielsku mówimy tak jak Anglicy? Nawet Sikorski tak nie mówi…

Modlitwa – królowej Jadwigi – której nie było (w całości) w owych czasach.

No i co z tego. A materiały, z których uszyto kostiumy istniały w średniowieczu? No nie, a czy ktoś może mieć o to pretensje?

Można się czepiać, drwić, kpić. Ale po co? Wpadek w takich filmach się nie uniknie ale jak sądzę chodziło o ogólne pokazanie tamtych czasów – w szczególności sposobów prowadzenia polityki – a nie edukację etnograficzną. Pewnie będzie się z czego pośmiać w całym serialu (kiedy na przykład Kazimierz użyje smartfona) ale ja tam wolę taką  Koronę Kurskiego, pardon, Królów niż na przykład „Nasze matki, nasi ojcowie” czego nam POLSKA telewizja nie oszczędziła. Jak TVP to badziewie pokazywało, to się święci z Czerskiej nie wzdymali. A miało to z prawdą tyle wspólnego co ja z z bitwą pod Płowcami.

No i na koniec pytanie do wszelakich krytykantów: abonament RTV opłacacie?

Reklamy